full screen background image
kas tai?

 

     Pamėginkime įsivaizduoti medžiagą, kurios tvirtumas, išvaizda, ekologiškumas ir ilgaamžiškumas būtų kaip natūralaus akmens, universalumas ir splavų paletė, kaip plastiko. Pripažinkime, tikrai sunku įsivaizduoti. Tačiau tokia medžiaga jau sukurta ir yra prieinama visiems - tai dirbtinis akmuo.

 

     Tai medžiaga suteikianti įkvėpimo kūrybai ir pokyčiams. Visos dizainerio vizijos ir idėjos gali būti įgyvendinamos. Dirbant su dirbtiniu akmeniu tiesiog nėra neįgyvendinamų projektų ar nepagaminamų formų. Galimybės praktiškai neribotos, pradedant virtuvės stalviršiu, baigiant sudėtingų linijų viešbučio priemamuoju. Šis išradimas - laiko patikrintų akmens paviršių ir modernių technologijų sintezės rezultatas. Liečiant šią medžiagą sukuriamas šiltas natūralaus akmens pojūtis suteikiantis jaukumo jausmą. Šios medžiagos pavadinimas yra kilęs ne tik dėl vizualinio panašumo į natūralų akmenį, tačiau ir dėl kai kurių bendrų fizinių savybių: ilgaamžiškumo, tvirtumo. Priežiūra nereikalauja jokių ypatingų priemonių, o prireikus lengvai valoma ir restauruojama. Atskirų gaminio elementų sujungimai – plika akimi nematomi. Dėl to galima pagaminti bet kokių gabaritų vienalytį objektą. Panaudojant tam tikrus technologinius sprendimus, iš dirbtinio akmens galima išlenkti praktiškai bet kokią formą.

 

     Dirbtinis akmuo plačiai naudojamas sėkmingiausiuose interjero dizainuose . Architektų ir dizainerių darbai, kuriuose naudojama ši medžiaga, sulaukia vis didesnio pripažinimo. Netolimoje ateityje dirbtinis akmuo bus sutinkamas kiekvieno namuose, kadangi dėl universalumo, šiai dienai, dirbtiniui akmeniui alternatyvos nėra.

    

  

 

     Dirbtinis akmuo turi praktiškai visas gerasias natūraliųjų medžiagų savybes, bei neturi natūraliam akmeniui būdingų trūkumų. Dirbtinio akmens gaminiai kartrais vadinami - gaminiais iš akmens masės, akrilo ar gaminiais iš akrilinio akmens. Tačiau mes pasirinkome vartoti dirbtinio akmens sąvoką.

 

     Dirbtinis akmuo - tai kompozitinė medžiaga, gaunama sumaišius keletą medžiagų turinčių skirtingas fizikines ir chemines savybes. Šios sudedamosios dalys tai: rišančioji medžiaga (akrilinė, poliesterinė derva, arba jų mišinys), užpildas bei priedai. Naudojamas užpildo tipas priklauso nuo gamintojo, bei norimo pasiekti rezultato. Tai gali būti: mineralas aliuminio hidroksidas, kalcio karbonatas, kalkės, kvarcas, smulkintas stiklas, granito dulkės ir t.t. Dažniausiai užpildas sudaro 40% - 80%. Visi šie paminėti užpildai yra aplinkai draugiški. Tai medžiagos aptinkamos gamtoje arba išgaunamos iš gamtinių medžiagų. Kaip pavyzdys - aliuminio hidroksidas yra naudojamas dantų pastose, kaip abrazyvinė medžiaga. Nors šios medžiagos pavadinimas skamba sudėtingai, tačiau tai yra natūralus mineralas, kuris kiekvieną dieną patenka į mūsų burną. Dirbtinio akmens sudėtyje nėra nei sunkiųjų metalų, nei halogenų - tai mineralinės kilmės ekologiškas produktas. Dirbtinis akmuo yra visiškai nedegi medžiaga. Žinomiausi gamintojai ir produktai: DuPont Corian, DuPont Montelli, Samsung Staron, LG Hi-Macs, Hanex, Wilsonart, Avonite ir t.t.

 

 

     Dirbtinis akmuo apibūdinamas kaip vienalytė medžaiga. Tačiau šiek tiek painu suprasti ką tuo norima pasakyti. Vienalytiškumo sąvoka, dirbtiniam akmeniui apibūdinti, galima vartoti dvejais požiūriais. Pirmasis - dirbtinis akmuo yra vienalytis dėl to, jog gaminio elementai sujungiami akimi nematomomis siūlėmis. Antrasis požiūris - dirbtinis akmuo yra vienalytis, kadangi nei oro, nei vandens molekulės, nei įvairūs nešvarumai į dirbtinio akmeno vidų patekti negali. Kitaip tariant, dirbtinio akmens struktūra yra ne porėta. Kyla klausimas: kodėl dirbtinio akmens vienalytiškumas suteikia šiai medžiagai pranašumą prieš kitas kietųjų baldų gamyboje ar interjero paviršiams naudojamas medžiagas? Kadangi dirbtinis akmuo yra vienalytis, drėgmė ir nešvarumai pašalinami daug lengviau. Bakterijos, jų nenuvalius, pradeda daugintis jau po 20min. Jos gali daugintis ne tik ant stalviršio paviršiaus, bet ir stalviršio ir staljuostės, praustuvės ir stalviršio sujungimuose. Tačiau, kaip buvo minėta anksčiau, dirbtinio akmens paviršiai sujungiami į vienalytį gaminį. Todėl nebelieka, palankią terpę bakterijoms ir mikroorganizmams daugintis užtikrinančių, vietų. Dirbtinis akmuo vadinamas antibakteriniu paviršiumi ir yra plačiai naudojamas mokslinėse laboratorijose, gydymo įstaigose, maitinimo įstaigose, maisto gamybos pramonėje.

 

     Gydimo įstaigose užtikrinti paviršių sterilumą yra labai svarbu. Kadangi vienas iš užkrečiamų ligų plitimo būdų yra plitimas per paviršius. Naudojant dirbtiniį akmenį gydymo įstaigų interjere, sumažinama rizika, jog paviršius bus ne pilnai dezinfekuotas.

 

     Apibendrinimui, pateikta skirtingų medžiagų, naudojamų kietųjų baldų paviršių gamybai, palyginimą iliustruojanti lentelė.

 

    

    

     Dirbtinio akmens medžiaga gamyklą palieka plokčių pavidalu. Galimi įvairūs plokščių išmatavimai. Populiariausių plokščių matmenys 3658mm x 762mm. Storis pasirinktinai 6mm, 12mm, 20mm. Šis matmuo taip pat priklauso nuo gamintojo. Yra gamintojų, gaminančių 30mm storio dirbtinio akmens lakštus.

 

  

 

     Vėliau, pagal gaminamo gaminio projektą, plokštės pjaustomos į mažesnius elementus, lankstomos, jungiamos tarpusavyje, šlifuojamos, apdirbamos kol išgaunama reikiama forma ir apdirbimo lygis.